sobota, 27 października 2018

22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie 25-28 października 2018 - W sieci o książkach – III edycja badania ankietowego internautów: Jak zarazić czytaniem ?

22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie 25-28 października 2018

W sieci o książkach – III edycja badania ankietowego internautów: Jak zarazić czytaniem ? Spotkanie prowadzi dr Paweł Kuczyński
Organizatorzy: Polska Izba Książki i Lubimy czytać



Zarażanie czytaniem to pozytywna infekcja, która mogłaby przekształcić się w epidemię. Dziś zarażanie przebiega inaczej niż kiedyś. Kiedyś dominowało zarażanie tradycyjne – dzieci uczyły się kontaktu z książką i czytania w domu, od rodziców, dziadków, cioć, wujków, rodzeństwa. Dorośli zarażali się poprzez kontakt ze znajomymi lub znajomymi znajomych, którzy polecali właśnie przeczytaną książkę, w takcie rozmowy nawiązywali do konkretnych autorów, tytułów. Dziś zarażanie odbywa się częściej przez internet. Na portalach polecających książki, portalach społecznościowych, grupach tematycznych, blogach, forach.  

Dzisiaj zarażanie czytaniem w sposób tradycyjny jest na wysokim poziomie w małych miejscowościach. W dużych miastach zarażanie tradycyjne jest na niższym poziomie. Z przeprowadzonych badań wynika, że w większych miastach rodzice, inni dorośli nie czytają dzieciom tak często jak w mniejszych miejscowościach.

Najchętniej czytane gatunki książek to: fantastyka i powieści współczesne żyjących autorów.
Najczęściej wskazywanymi sposobami, w jakie książki wpłynęły na życie ankietowanych były: oderwanie się od codzienności i doskonalenie mowy, słownictwa.
Na pytanie: z kim najczęściej rozmawiamy o książkach? – większość osób odpowiedziało, że z rodziną. Większość osób z tych, które wypełniły ankietę nie czyta książek elektronicznych i do słuchania. Tylko 4 % wskazało, że przy wyborze lektury kieruje się rekomendacjami księgarza.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz