niedziela, 17 lipca 2016

Pochwała bibliotek

Niedziela, 17.07.2016

Kultura i rozrywka

 


Książki jako dział handlu w różnych badaniach i statystykach gospodarczych są umieszczane w kategorii rozrywka, czasem kultura i rozrywka. No bo chodzi przecież o spędzanie wolnego czasu, o zajęcie się czymś poza obowiązkami, pracą. W tej kategorii książki mają ogromną przewagę nad innymi dziedzinami: grami komputerowymi, telewizją, kinem, muzyką, teatrem i innymi. Tą przewagą są biblioteki. Czy dla innych wymienionych działów państwa budują, finansują i udostępniają za darmo taką masę rozrywki? Za bilet do kina, teatru, opery trzeba zapłacić z własnej kieszeni, podobnie za grę komputerową. Chociaż są tacy, którzy wolą ściągnąć za darmo i nie zapłacić twórcy. Dostawcy telewizji i internetu też trzeba zapłacić aby mieć z tych źródeł rozrywkę. A biblioteki publiczne są za darmo. Stale się rozwijają i robią wszystko co się da dla czytelnika.





Sieć




Wchodząc do biblioteki mamy na wyciągnięcie ręki (i za darmo) bazy danych, katalogi, cały ogrom pracy wykonanej przez wiele pokoleń aby jakoś uporządkować całość piśmiennictwa. Mamy książki skatalogowane według tematu, mamy wiedzę i radę bibliotekarza. Czy jakaś inna dziedzina kultury, sztuki czy rozrywki umożliwia nam tak łatwy dostęp do całości swoich zasobów? Czy możemy iść do kina i poprosić o wyszukanie filmów na interesujący nas temat? Nawet jeśli istnieje Polski Instytut Sztuki Filmowej, to książki i tak mają przewagę, bo biblioteki mają sieć placówek, dzięki której funkcjonują prawie na każdym osiedlu w każdym mieście i wielu wsiach. Próżno szukać takiej sieci teatrów, kin czy sal koncertowych. 




Bibliotekarze



Książki mają też tę przewagę nad innymi rozrywkami, że istnieje zawód bibliotekarza. W sieci bibliotek publicznych pracują ludzie, którzy zawodowo codziennie pracują nad tym, żeby udostępniać ludziom wciąż nowe książki. Takiej armii nie mają inne dziedziny. Wiedza i doświadczenie bibliotekarzy są nie do przecenienia, chyba nikt tak jak oni nie potrafi doradzić odpowiedniej lektury. Na dodatek zamawiają do swoich bibliotek książki, o które proszą czytelnicy. Czy w teatrze odbędzie się spektakl na życzenie widza? Na inną skalę pewnie tak: są badania, ankiety i w kinie czy teatrze możemy się spodziewać, że kiedyś będzie grana nasza wymarzona sztuka czy obejrzymy film, o którym marzymy. A na pewno nie ma w kinie i teatrze pracujących od rana do wieczora specjalistów doradzających jakie dzieło wybrać:)



Wspieranie



Na pewno nie chodzi mi w tym pisaniu o jakąś walkę i ocenianie. Chcę tylko pokazać, że ze wszystkich możliwych rozrywek świata książki mają potężne wsparcie i zaplecze, które sprawia, że są dostępne za darmo i dla każdego. Myślę, że być może pokazywanie tej łatwości dostępu do książek w bibliotekach może pomóc zwiększać czytelnictwo w narodzie. Gdy uświadomimy sobie np., że książkę z biblioteki można podczytywać w dowolnym momencie, kiedy tylko mamy chwilę czasu w domu i w tramwaju, a nie trzeba wygospodarowywać czasu na seans, kupować biletu i organizować dojazdu, tak jak w przypadku np. kina czy teatru, to może to przekonać jakąś część nieprzekonanych. A gdyby ktoś chciał mi doradzić jak się zorganizować, żeby mieć więcej czasu i pieniędzy na kino i teatr, to będę wdzięczna za wskazówki, gdyż tęsknię za tymi rozrywkami:)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz