niedziela, 28 kwietnia 2024

Dzień w antykwariacie Sobota 27 kwietnia 2024

 Sobota, 28 kwietnia 2024

 


 


    Biblioteka Narodowa w latach 20. XX wieku była jeszcze Bibljoteką, a jej słynne serie I (autorki i autorzy polscy) i II (autorki i autorzy obcy) były wtedy serjami. Zmianę pisowni wyrazów typu "Marja" na "Maria" wprowadziła Wielka reforma Ortografii z 1936 roku. Ta informacja bardzo pomaga mi w pracy antykwariuszki. Książki wydane przez 1945 rokiem czasem nie mają wydrukowanej daty wydania. Po pisowni przez "j" mogę się przynajmniej zorientować, że data wydania jest wcześniejsza niż 1936 rok. 




 

    Do naszego antykwariatu trafiły przedwojenne wydania tej znakomitej i może najdłużej wydawanej polskiej serii książek. Część książek była wydana jeszcze przez Krakowską Spółkę Wydawniczą. Spółka ta zajmowała się wydawaniem serii w latach 1919-1933. Część książek to już dzieło Zakładu Narodowego im. Ossolińskich-Wydawnictwa. Ta instytucja zajmuje się edycją serii od 1945 roku.  

 

 


    Na dwóch powyższych zdjęciach książki mają widoczne zabrudzenia papieru. To wyjątek w przypadku aktualnie opracowywanej przez nas dostawy. Większość książek jest w zadziwiająco dobrym stanie, bez zwyczajnych uszkodzeń nabywanych przez delikatne broszurowe oprawy w ciągu lat. Zawdzięczamy to trosce poprzedniego właściciela tego zbioru. Dzięki pieczołowitemu obłożeniu przez poprzedniego właściciela każdej książki w dodatkową papierową okładkę, książki przetrwały w stanie prawie idealnym.

 

 


 

    Początkowo chciałyśmy zdejmować te okładki, żeby lepiej uwidocznić tytuły książek. Zdecydowałyśmy jednak, że zostają, chociaż całkowicie zasłaniają oryginały i nie da się niczego z nich odczytać. Można to potraktować jako zachętę do otwarcia książki i sprawdzenia tytułu na stronie tytułowej 😁 . Wierzymy, że zachowanie dodatkowych okładek pozwoli książkom przetrwać w dobrej formie na naszych półkach do czasu znalezienia kolejnych czytelniczek i czytelników.

 

 


 

     Co ciekawe, książki mają liczne podkreślenia i notatki wykonane delikatnie, starannie ołówkiem na marginesach stron. Po wyglądzie i estetyce tych notatek można zorientować się, że osoba, które je wykonywała czytała pilnie, ze zrozumieniem, aktywnie. Sposób nanoszenia podkreśleń i notatek pokazuje ogromny szacunek dla książki, osoba, która je robiła na pewno nie chciała zniszczyć książki. Ta delikatność, a jednocześnie intensywność notatek dowodzi, że książka była normalnym narzędziem pracy i nauki.  




    Wszystkie książki ze zdjęć oraz kilka innych można odnaleźć w naszym sklepie internetowym wpisując w pole wyszukiwania: "Biblioteka Narodowa", wówczas w wynikach wyszukiwania otrzymamy wszystkie nasze książki zawierające te słowa w tytule. W polu wyszukiwania w górnej części naszej strony internetowej możemy też wpisać nazwisko autorki/autora lub tytuł książki. Można też przeglądać kategorie tematyczne naszego sklepu internetowego (po lewej stronie na www.antykwariat-torun.pl). Książki z serii Biblioteka Narodowa umieszczamy we właściwych dla nich kategoriach, takich jak: 

 


 

    Stacjonarnie książki z tej serii przebywają w różnych działach, zależnie od rodzaju literackiego (poezja, dramat, proza), od daty wydania (przed lub po 1945 roku), od narodowości autorki/autora (literatura polska lub zagraniczna). W rozeznaniu się w układzie książek w naszych stacjonarnych antykwariatach pomagają wywieszone przy wejściu rozpiski z działami oraz chętne do pomocy antykwariuszki.

 


 

 


 

 

Miłej soboty i niedzieli życzymy sobie i Wam. Dziękujemy za dzisiejszy dzień w antykwariacie wszystkim, którzy nas odwiedzili, telefonowali, pisali ne messengerze albo w mailach. Do poniedziałku! #antykwariat #Toruń #bibliotekanarodowa #seriaksiążek #klasyka #literatura #czytanie #polonistyka #literaturoznawstwo #antykwariatksięgarski #książki #księgarnia #ToruńskiAntykwariatKsięgarski #bookstagram #ToruńskiAntykwariat #bookstagrampl #polskibookstagram #poezja #proza #dramat #nowenabytki #używajużywanychksiążek #buylocal #shopindie #kupujlokalnie #książkikupujęlokalnie

 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz