czwartek, 6 października 2022

Spotkanie autorskie z Margotą Kott 30 sierpnia 2022

 Sobota 17 września 2022





Spotkanie autorskie z Margotą Kott odbyło się w naszym antykwariacie 30 sierpnia. Dzień był letni, upalny i pisząc teraz sprawozdanie z tego spotkania we wrześniowy, chłodny, pochmurny dzień wydaje mi się, że minęło dużo więcej czasu niż zaledwie 3,5 tygodnia. Na szczęście nastrój spotkania jest cały czas ze mną, a było to spotkanie przesycone przede wszystkim pasją do czytania oraz do pisania. Szczegóły wypowiedzi Autorki zapisałam w notesie i zaraz się nimi podzielę.


    Pierwszy tekst literacki napisała Margota Kott w wieku około 11 lat o...kotach. Napisany został wspólnie z siostrą i traktował o rozbiorze ZSRR, który został dokonany od wschodu i zachodu przez koty. W wieku 16 lat Autorka zaczęła pisać wiersze, jednak nie udostępnia ich nikomu, gdyż się wstydzi. Przygoda z czytaniem zaczęła się u Margoty Kott od razu od kryminałów. Wujek Rysiu czytywał Joe Alexa i poprzez nich (wujka i pisarza) Margota Kott zaraziła się pasją czytelniczą. Autorka przyznaje jednak, że nie wszystkie czytane kryminały jej się podobały. 

    Pasja książkowa towarzyszy Autorce do dziś. Margota Kott określa się jako uzależniona od czytania, w Jej domu książki stoją w trzech rzędach, a na podłodze rosną korytarze książkowe.

    Pisanie książek zaczęło się dla naszej gościni od biologii, którą studiowała. W czasach studenckich miała kolegę, który robił zdjęcia rybom akwariowym. Mieli pomysł, żeby wydać książkę ze zdjęciami autorstwa kolegi i tekstem Margoty Kott. Planowali ładne wydanie z kolorowymi ilustracjami, ale niestety ówczesne wydawnictwa odmówiły opublikowania książki w takiej formie. Jedyną pamiątką po niej jest dziś tekst zapisany na dyskietce typu B, czyli niemożliwy do odczytania.




    Następną książką Autorki było książeczka dla dzieci o pierniczku wydana wspólnie z mężem jako Wydawnictwo Opty. Wydrukowano ją w technice sitodruku, co znacznie obniżyło jakość publikacji. Kolejną książką była, właśnie na nowo wydana przez Wydawnictwo Ezo Oneir, bajka pt. Co ma piernik do wiatraka. 

    Autorka ponownie zajęła się pisaniem po 30 latach przerwy. Opowieść o wędrownym ptaku to tytuł bajki napisanej pierwotnie dla chłopca z rodziny Autorki, który bardzo polubił wcześniejszą bajkę o pierniczku. Margota Kott zainspirowana dziecięcym czytelnikiem napisała specjalnie dla niego nową opowieść. Jej znajoma przetłumaczyła książkę na język ukraiński. Tłumaczka wykonała swoją pracę za darmo, podobnie jak wydawnictwo i osoba odpowiedzialna za skład. Tylko druk książki musiał być opłacony. W ten sposób powstała książka, którą Margota Kott rozdawała za darmo dzieciom przyjeżdżającym do Torunia z Ukrainy. Sama woziła egzemplarze w plecaku na Dworzec Główny. Cenną pamiątką po tych spotkaniach są dla niej obrazki, które dzieci narysowały w podziękowaniu za książkę. 

 



    Kolejną książką dla dzieci stworzoną kilka lat temu przez goszczącą w antykwariacie Autorkę była Wyprawa. To książeczka o chorobie lasu, w której zwierzęta chciały uratować las. Inspiracją do napisania książki o tej tematyce był obchodzony wówczas rok zdrowia roślin. Książka została wysłana na konkurs literacki jednej z sieci marketów, ale nie została nagrodzona. Chęć pisania nie opuszczała Margoty Kott, postanowiła więc podszkolić się na kursie Maszyna do Pisania. Kurs odbyła w 2016 roku, prowadził go Piotr Głuchowski, który do tej pory utrzymuje kontakty z grupą słuchaczy kursu. Na kursie pisało się i oceniało nawzajem swoje teksty. Odbywał się on w Toruniu w Dworze Artusa. Autorka wspomina kurs bardzo dobrze, szczególnie to, że skorzystała z uwag od innych uczestników na temat swoich tekstów.




    Zawodowo Margota Kott zajmuje się wyceną nieruchomości. W rozmowie podkreśliła, że nieruchomości ją inspirują, np. jedna ze słynnych toruńskich willi została w jej książce Willą Mileną. W swojej poprzedniej pracy Autorka czuła się jak motyl w słoiku. W hali produkcyjnej wtedy paliło się papierosy, więc nie było przyjemnie. Jednak, dzięki tej pracy mogła zaobserwować zachowania ludzi, a one były tak ciekawe, że musiały zostać opisane. Bohaterowie książek Margoty Kott są zwykle kompilacją prawdziwych osób i wyobraźni Autorki.

    Swoją najnowszą książkę pt. Opiekunka Margota Kott zaczęła pisać około 20 lat temu. Pierwotnie książka nosiła tytuł: Melisę poproszę. Później został o zmieniony na Opiekunkę z piekła rodem, a ostatecznie została tylko Opiekunka. Powieść była rzeźbiona, polerowana latami.

    Pierwszą wydaną książką było Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów. Jest to tak naprawdę kompendium dla wielbicieli kryminałów, w którym Autorka przekazała wiedzę, której się wcześniej nauczyła. Jej warsztat to, po pierwsze, wiedza zaczerpnięta z książek, które przeczytała. Podczas porządkowania materiałów potrzebnych do napisania kryminału okazało się, że materiałów jest dość dużo. Potem Autorka odbyła kurs pisania w Gdańsku, pojawiły się więc kolejne materiały. Żeby zdobyć wiedzę kryminalistyczną zapisała się na studia podyplomowe z kryminalistyki. Odbiór Kompendium zaskoczył Autorkę. Na Targach Książki w Warszawie okazało się, że jest polecana przez profilerów policyjnych. Wyszło więc na to, że Kompendium jest lekturą nie tylko dla autorów kryminałów. 

    Książka pt. Morderstwo w Pradze powstała jako owoc miłości Autorki do piwa i do Pragi. Choć była tam tylko raz, to miasto zrobiło na niej ogromne wrażenie. Margota Kott bardzo lubi książki autorstwa czeskiego pisarza Vadimira Parala i to właśnie je zabrałaby na bezludną wyspę. 

    Zapytałam Autorkę o to, gdzie pisze. Odpowiedziała, że ma własny pokój, w którym musi panować absolutna cisza, żeby mogła pisać. Jest typem "ćmy", podaje nawet nazwę gatunkową: Zmierzchnica trupia główka. Autorka zwykle budzi się około 10 rano, karmi swoje trzy koty, w ciągu dnia pracuje zajmując się wyceną nieruchomości, research'em do książek, mediami społecznościowymi. Po kolacji, kiedy nic jej nie rozprasza, telefon nie dzwoni, wtedy pisze i idzie spać późną nocą. W nocy Autorka jest ze swoimi bohaterami, rozmawia z nimi, powstają wtedy kolejne zdania Jej książek.



    Wydana w 2021 roku książka pt. Kolor miłości i krwi zaczęła powstawać pięć lat temu. Książka nazywana jest (nawet na czwartej stronie okładki) polsko-ukraińskim love story. Autorka przez rok zbierała do niej informacje, a samo pisanie zajęło Jej dwa lata. Inspiracją do napisania tej powieści była działka w lesie zakupiona przez Autorkę i Jej męża, na której nie udało się wybudować domu. Połączenie osoby ochroniarza-Ukraińca i krętych bieszczadzkich ścieżek poprowadziło Autorkę do dalszych poszukiwań informacji o miejscach, w których mogłaby dziać się akcja. Tak dotarła do bloga o wsi Strzebowiska. Ochroniarz stał się bohaterem książki, a wieś miejscem akcji. Bohaterowie książki to 60-letnia blondynka, Francuzka i 25-letni żołnierz. W tym miejscu spotkania Autorka poleciła szczególnie książkę pt. Lotnisko autorstwa Siergieja Łojko, która opowiada o obronie lotniska w Doniecku w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Margota Kott bardzo poleca też film pt. Zjawa z Leonardo DiCaprio. 

 

 

    W rozmowie o książce pt. Opiekunka Autorka wypowiedziała takie ciekawe zdanie: "Wolę pięciu czytelników, którzy mocno przeżyli książkę, niż wielu, którzy o niej zapomnieli." W planach Margoty Kott jest siedmioksiąg o kobiecie prowadzącej biuro nieruchomości w Toruniu. Nowa książka Autorki, w której będzie ona właściwie ghost-writerką to zapis opowieści osoby, która rozmawia ze zmarłymi. Na koniec naszego spotkania zapytałam Margotę Kott o to, jakie książki czyta aktualnie. Te książki to:

Kod duszy. W poszukiwaniu charakteru człowieka i jego powołania / James Hillman

Smętny szofer z Alster / Hakan Nesser

Nieznajoma z Sekwany /  Guillaume Musso

Poradniki psychologiczne i książki o nieruchomościach - czytane, żeby nie popełnić gafy w pisanych książkach.


Spotkanie autorskie z Margotą Kott było bardzo udane, dziękujemy Autorce za pełne pasji opowieści o swojej twórczości, czytelniczkom i czytelnikom obecnym na spotkaniu dziękujemy za obecność i ciekawe pytania zadawane Autorce. Zapraszamy na kolejne spotkania autorskie do naszego antykwariatu, tutaj można znaleźć informacje o nich: klik!

 Książki autorstwa naszej gościni dostępne są w naszym sklepie internetowym - klik! i stacjonarnym antykwariacie przy ulicy Wysokiej 16 w Toruniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz